Пермакультура - в чому ідея?
Термін «пермакультура» (від англ. Permaculture - перманентне сільське господарство) переводиться як «стійке сільське господарство» і визначає системний підхід у проектуванні сільськогосподарських угідь. Для досвідчених садівників пермакультурна ділянка може виглядати дивно. У природі немає прямих ліній, голого ґрунту і монокультур, тому в пермакультури немає звичних прямих грядок, заповнених рослинами одного виду.
Грядки закручуються в спіралі, овочі ростуть упереміш з квітами, а бур'яни з ненависних ворогів перетворюються в рослини, які захищають ґрунт.
Пермакультура - це система дизайну, яка займається рослинами, тваринами, будівлями та інфраструктурою (сюди входять вода, енергія і комунікації). Завдання пермакультури - розробляти такі системи, які були б економічно життєздатні і доцільні з екологічної точки зору. Це означає, що вони повинні забезпечувати самі себе, не виснажувати і не забруднювати навколишнє середовище: так вони можуть існувати дуже довго.
Пермакультура включає в себе філософію, практику, етику й економіку. Все засноване на здоровому глузді і законах природи: якщо ви підете проти них і будете вперто садити теплолюбиві рослини в холодному кліматі, ви тільки даремно витратите енергію і сили. Етика пермакультури говорить про цінності будь-якого життя, а не тільки тієї, яка корисна для людини.
Основоположники пермакультури
Японський фермер, мікробіолог і філософ Масанобу Фукуока, австрійський фермер Зепп Хольцер та австралійські вчені Білл Моллісон та Девід Хольмгрен – ось найбільш значущі імена у справі створення та популяризації пермакультури.
Масанобу Фукуока у своїй книзі «Революція однієї соломинки», що вийшла друком у 1975 році, описав філософію пермакультури як співпрацю з Природою, а не боротьбу з нею. "Це - тривале і вдумливе спостереження і прийняття до уваги природного функціонування, властивого рослинам і тваринам, а не тривала і бездумна фізична праця", - йдеться в ній.
Зепп Хольцер
«Людина, яка втратила зв'язок із Природою, — це катастрофа» (Зепп Хольцер)
Пермакультура Зеппа Хольцера це теж життя в гармонії з природою. У своєму зверненні до читача фермер пише: «Ти завжди матимеш перевагу та величезний успіх, якщо ти правильно керуєш можливостями. З ґрунту потрібно отримувати користь, а не експлуатувати її. Різноманітність, а не одноманітність підтримує екосистему. Природа досконала. У ній нічого покращувати. Твоє завдання — керувати, а не боротися».
Планування ділянки - основа основ
Основним інструментом пермакультури є функціональна організація простору - пермадизайн. Уміння виявляти і встановлювати зв'язки між усіма елементами навколишнього середовища і буде запорукою гармонійного розвитку конкретної ділянки. Такий підхід до дизайну угідь підвищить ефективність обслуговування території, зменшить трудовитрати і збільшить продуктивність в цілому.
Землеробство має бути «природним»
Як виглядають пермаучастки?
- Захищений рослинами ґрунт, а не глибока оранка і постійна прополка.
- Змішані посадки замість монокультур.
- Біологічний захист рослин (інші рослини, птахи, хижі комахи) замість пестицидів.
- Використання існуючого рельєфу і природних форм замість переробки ділянки і прямолінійних грядок.
- Використання місцевих стійких видів і сортів.
- Енергоефективне планування і використання поновлюваних джерел енергії.
Принципи пермакультури
Не конкуренція, а співпраця. Всередині системи зв'язки вибудовуються так, щоб елементи не конкурували, а допомагали один одному. Наприклад, для рослин, які можуть бути конкурентами, ви створюєте такі умови, що кожна має свою нішу. Якщо одна рослина затінює іншу, - посадіть поруч таку, яким потрібна тінь.
Розміщуйте на одній грядці картоплю, боби і чорнобривці. Ці рослини будуть один одному допомагати: чорнобривці і боби будуть відлякувати колорадського жука. При цьому ви не знищуєте жуків, а заодно інших комах, не забруднюєте воду і землю, не отруюєте себе пестицидами - і в результаті отримуєте більший урожай, ніж якби на грядці росла тільки картопля або тільки боби, - рослини співпрацюють.
Інший важливий принцип - кожен елемент має багато функцій, і кожна функція забезпечується кількома елементами. Наприклад, якщо на вашій ділянці потрібна вода, її джерелом може бути ставок, підземні води і дощова вода. Ставок стабілізує температуру, дає воду і робить середу різноманітною. Вода приваблює птахів і бабок (стрекоз), які їдять шкідників в саду, збільшує різноманітність рослин. Екосистема балансує: чим більше різнорідних елементів, тим більше вона стійка. Це і є мета пермакультури - зробити збалансовану екосистему, яка буде працювати без втручання людини. Пермакультура - це для ледачих. Фізичної роботи тут менше за рахунок роботи розумової.